Aktivity

ČERVENÁ ČIAPOČKA 🌲


My sme dnes pracovali s rozprávkou Červená čiapočka.
Tak dávam tip, ako môžete aj vy doma pracovať s rozprávkami. Nielen s touto.
➡️Našou prvou úlohou bolo nájsť si doma knihy, aspoň 3, v ktorých sme našli rozprávku o Červenej čiapočke.
➡️Prečítali sme si 1 rozprávku nahlas, ja som čítala, Filipko sa pýtal ak mu niečo nebolo jasné poprípade som počas čítania dávala otázky. Napríklad: Prečo sa dievčatko volalo červená čiapočka, pomocou obrázku to zistil rýchlo, čo niesla Červená čiapočka babke? (Odpovedal síce, že sirupy 😁 vzhľadom k tomu, že som na začiatku povedala, že je babička chorá, tak to bol dobrý logický tip, avšak nesprávny, tak sme si to vyhľadali) Aký bol vlk? Ako sa prezliekol za babičku, čo si dal na seba – na obrázku to bolo ilustrované. Okuliare, čepiec atď.
➡️Po prečítaní príbehu som si rýchlo už len sama prečítala aj príbehy v ostatných 2 knihách a prerozprávala mu krátky obsah. Nahlas by to bolo na dlho a pozornosť by klesla pod bod mrazu. 😁
➡️Spoločne sme si povedali ako sa príbehy líšili, pri tom boli o tom istom a predsa tam rozdiel bol. Napr. V jednej rozprávke vlkovi rozpárali brucho a dali doň kamene a spadol do studne, v tej druhej si vlka vzal domov poľovník.
➡️Postavy sme si pomenovali a v krátkosti povedali, kto bol aký. Myslím charakterov-kto bol dobrý, kto bol zlý atď.
➡️Rozprávku sme využili tiež na pochopenie postupnosti deja. Vytlačila som obrázky a úlohou dieťaťa bolo usporiadať ich tak ako nasledoval dej v rozprávke. Obrázky usporiadal úplne sám, ale opäť pomocou mojich otázok. ➡️Čísla som dopisovala naschvál, aby mu to pomohlo, keďže pozná postupnosť čísel.
👉Aktivita i keď sa zdá byť na dlho, tak trvala max 25 min.
🙏Inak áno áno tie tradičné rozprávky sú dosť necitlivé😌 vlk zožral dieťa a jeho babku, poľovník zastrelil vlka, poľovník rozpáral brucho vlkovi atď. Ale opäť, nevyhneme sa tomu a dá sa to fajn využiť na vysvetlenie toho, že je to rozprávka a na porovnanie s tým ako je to naozaj. Akoby to malo byť, veď vlk sa nielen, že neprezlečie za babičku ale ani nerozpráva. Ale myslím, že toto deťom dochádza aj samo, hlavne u tých je to ok, ktorým sa čítajú rozprávky na dennom poriadku, môj to teda berie úplne v pohode a rozoznáva vlka z rozprávky a reálneho vlka z lesa. 🙂

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *